- See more at: http://www.dearsillyblog.com/2012/01/how-to-remove-page-titles.html#sthash.fulBwtiJ.dpuf

Saturday, 2 May 2015

JEZ KAO KUCNI LJUBIMAC-I DEO

Kao vlasnik dva mala slatka psa imam "obavezu" da ih izvodim u šetnju dva, tri puta dnevno. Naravno to meni predstavlja priliku za opuštanje i igranje sa mojim psima.
Često kada uveče izađemo, šetamo i uživamo, usput naiđemo na slatko šumsko stvorenje, ježa. Baš ti naši susreti sa ovim plahim malim bićima su me inspirisali da napišem ovaj post.

Jež je sisar koji je na zemlji već milionima godina. Postoje dve vrste ježeva, evropski koji je zakonom zaštićen i afrički koji je najčešće držan kao kućni ljubimac. Ježevi jedu insekte ali mogu da jedu razne životinje i biljke.Uglavnom većinu dana provedu spavajući jer su ježevi noćne životinje.


Ježevi su najprepoznatljiviji po svojim dugim bodljama. Te duge bodlje su ustvari duge, šuplje dlake koje mu služe za odbranu.
Sami ste sigurno videli sklupčanog ježa u jednu bodljikavu lopticu, taj položaj mu omogućava da se zaštiti od raznih napada.
Bodlje uglavnom imaju bele vrhove dok im je donji deo braon boje. Zahvaljujući ovom spoju boja jež ima dobru kamuflažu kada je u prirodi.
Ježevi takođe mogu biti braon boje, crne, sive, krem i čak albino ili mogu imati neku kombinaciju ovih boja.


Ježevi kao ljubimci

Afrički patuljasti jež je najzastupljeniji kao ljubimac. On može porasti od 17 do 24 cm.
Četiri do šest godina mu je normalan životni vek, ali držan kao ljubimac može da doživi i deset godina.

On je veoma aktivna životinja, najaktivnija je noću, zato je najpogodniji ljubimac za ljude koji su uveče kući.
Pošto je jež veoma aktivan njemu je potreban veliki kavez, posut steljom kako bi jež mogao da se ukopava. Ježu je veoma bitna njegova sigurnost zato se preporučuje da se u kavez , u jedan ugao ubace krpe ili kućice gde će se on osećati sigurno i mirno i gde će spavati.
Takođe u svom kavezu mora imati krug za trčanje, razne igračkice i neka mesta za penjanje pošto su ježevi odlični penjači.
Ježevima se mora obezbediti i mesto van kaveza kako bi mogao da se kreće i istražuje. To mora biti sigurno mesto gde neće moći da se povredi ili da pobegne.



Preporučuje se da se u kavez postave dve posudice za hranu jedna za vlažnu druga za suvu, i naravno pojilica. Neki ježevi neće znati odmah da piju iz pojilice pa se ispod pojilice postavlja i posudica sa vodom.
Najviše im prijaju temperature između 18 i 22 °C, a treba izbegavati niske temperature kako ne bi upao u zimski san i hibernaciju.


No comments:

Post a Comment